Menü

NEDEN İKİ HACİMDEN AZ

Kasım 6, 2015 - Kimya

İhtiyacınız

Iki ölçüm bardak (bir bardak en az iki kahve fincanı gerekir

Su – Şeker

Bir kaşık

İzlenecek yol

Su bardağına 22 fincan dolusu şeker koyun ve şekerin bulunduğu seviyeyi keçe kalemle işaretleyın. Benzer ölçmeyi 2 fincan dolusu su ilede yapabilirsiniz. Bütün dikkat edeceğiniz, fincanların ağzına kadar dolu olmasıdır.

S5

Bir bardak su ile bir bardak şekeri karıştırdığınızda iki bardak şekerli su elde edebilir miyiz? Bunu deneyle gözleyelim..

Önce büyükçe bir bardağa 2 bardak veya 2 fincan dolusu su koyalım. Büyükçe kapta suyun yüksekliğini işaretleyelim. Suyu boşaltalım. Bu defa büyük kaba önce bir bardak dolusu su koyalım. Bunun üzerine bir bardak doluşu şeker ilave edip kaşıkla karıştıralım.

S6

S7

 

Ne oldu?  Bir fincan  su ile bir fincan şeker karışımı iki fincan ettimi? Bunun için büyük bardakta işaret ettiğiniz yer ile karşımın yüksekliği aynı mı? Karışım (şekerli suyun) hacmi iki bardak suyun hacminden daka azdır.

S8

Ne oldu?  Neden bir artı bir iki yapmadı?

Şeker molekülleri su moleküllerinin arasına girdiğinden karışımın  hacmi küçüldü. Çünkü su molekülleri arasında boşluklar vardır. Şeker molekülleri bu boşluklara girdiği için karışımın haçmi küçüldü. Büyük ölçekte düşünürsek bu durum okyanuslarda da görülür.Okyanuslarda da çok miktarda tuz vardır.  Buna rağmen rağmen biz tuzu göremeyiz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir