Menü

KROMOTOGRAFİ NEDİR?

Aralık 22, 2015 - Genel

Yaklaşık 100 yıl kadar önce Rus bilim adamı Mikhail Tsvet (1872-1919) bitkilerdeki renkleri ayırmanın bir yolunu buldu. O bu tekniği Kromotografi olarak adlandırdı. Kromotografi basit olarak “renk yazısı” anlamına gelmektedir.

Kromatografi, herhangi bir karışımdaki maddelerin biri sabit diğeri hareketli olan iki ayrı çözücüye karşı olan fizikokimyasal özelliklerinden faydalanılarak birbirlerinden ayrılmaları işlemidir.Hareketli faza göre gaz kromatografi ve sıvı (likit) kromatografi

olarak sınıflandırılır. Yüksek performanslı likit kromatografi (HPLC), normal sıvı kromatogarafi cihazının gelişmişidir.
Ayrıştırma işlemi için ya ince tabakalar veya kağıt ya da kolonlar kullanılır.

Kromotografi ile idrardaki şeker testi, hamilelik testlerin yapılır. Kromotografi bilinmeyen bir maddenin küçük bir miktarını ayırmada kullanılır.

Kromotografinin iki temel türü vardır. Sıvı kromotografisi ve gaz kromotografisi. Kâğıt kromotografisi heR ikisinin nasıl çalıştığını anlamamızda güzel bir örnektir.

İhtiyacınız: Cam bardak, su, kağıt havlu, boyası suda eriyen keçe kalemi (Kırmızı- mavi) çamaşır mandalı

İzlenecek yol: 1o x 4 c. Boyutunda kâğıt havlu kesin. Kâğıdın dar yerinden 2 cm. kadar içeride kalemlerle birer leke yapın. Sonra kâğıdın bu ucunu şekildeki gibi bardaktaki suya değdirin. Kâğıdın düşmemesi için çamaşır mandalından yararlanabilirsiniz. Mürekkep lekesinin tabakalar halinde kâğıtta yükseldiğini inceleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir